Skup makulatury a środowisko

Ochrona środowiska to bardzo ważna kwestia. Czasem nie trzeba wiele, by zatroszczyć się o lepsze jutro. Sporo mówi się o segregacji śmieci i recyklingu, który pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów. Jednym z nich jest makulatura — kartony, gazety, zniszczony papier, mogą zyskać drugie życie. Wystarczy je sprzedać w skupie. Jakie zalety ma tego typu czynność?

Dlaczego warto sprzedawać makulaturę?

Makulatura oddana do skupu może być ponownie wykorzystana, a to zmniejsza zapotrzebowanie na nowy papier, tym samym ograniczając liczbę wycinanych drzew. Ponadto wykorzystując ponownie ten sam materiał, nie generuje się nowych odpadów oraz ogranicza się zużycie wody, ropy i energii elektrycznej, które są potrzebne do produkcji wyrobów papierniczych. Tak więc recykling makulatury przyczynia się nie tylko do ochrony lasów, lecz także innych naturalnych surowców.

Ponowne wykorzystanie makulatury zmniejsza ilość odpadów, ponieważ każde kartonowe pudełko, kartka, torebka papierowa czy książka może stać się nowym, potrzebnym przedmiotem. Z jakiego jeszcze powodu warto oddać makulaturę do skupu? Jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek, ponieważ za tego typu odpady otrzymamy pieniądze. Należy jednak pamiętać, że sprzedawany papier nie może być samokopiujący ani pokryty tłuszczem. W skupach nie przyjmuje się również wilgotnej makulatury.

Gdzie oddać makulaturę?

Oddając makulaturę do skupu, upewnijmy się, że ma to sens. Jest tak, jeśli dany punkt zadba o to, aby papier został ponownie wykorzystany. Niestety — nie każde miejsce odpowiedzialne za odbiór odpadów stosuje taką politykę. Będąc z okolic województwa śląskiego, warto skorzystać z usług firmy Eko-Jumir. Zajmie się ona zarówno odbiorem makulatury, jak i jej ponownym przetworzeniem.