Jak działa recykling odpadów budowlanych?

Ilość odpadów, zarówno komunalnych, jak i budowlanych w środowisku ciągle się zwiększa. Ich nadmiar i chęć oczyszczania środowiska naturalnego wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań na ograniczenie ilości odpadów. Jednym ze sposobów jest recykling. Gruz z wyburzanych budynków i nawierzchni drogowych może być powtórnie używany do podbudowy dróg lub fundamentów.

Nasza firma oferuje odbiór odpadów, profesjonalny wywóz resztek budowlanych oraz ich recykling. Dysponujemy wyspecjalizowanym sprzętem, który jest w stanie przerobić nawet najtwardsze odpady budowlane. Na początku gruz jest kierowany do specjalnego przesiewacza. Tam gruz jest oddzielany od drewna, metalu i innych materiałów, które występowały kiedyś, jako elementy konstrukcyjne domu lub drogi. Po przesianiu oczyszczone odpady budowlane trafiają do kruszarki, gdzie są rozdrabniane na mniejsze elementy. W maszynie gruz można przekształcić do formy żwiru, a czasami nawet na drobniejsze ziarna. Proces ten pozwala na uzyskanie kruszywa budowlanego, które można wykorzystać ponownie. Jedynie 10% uzyskanego po rozbiórce gruzu faktycznie staje się odpadem, który nie nadaje się do użycia - resztę można poddać recyklingowi i przekształcić w użyteczny materiał.

Do czego można wykorzystać odpady budowlane po recyklingu?

Dzięki przerobieniu gruzu można uzyskać tani surowiec do tworzenia mieszanek budowlanych, które można wykorzystać do budowy dróg, budynków i mostów. Można z nich także skorzystać do posypywania powierzchni pod kostkę brukową lub do tworzenia wylewki pod budowę. Od dłuższego czasu Unia Europejska wymaga od firm budowlanych, aby w swoich projektach wykorzystywały gruz z recyklingu, co pozwoli na ograniczenie zalegających na wysypiskach odpadów. Niektóre firmy przetwarzają gruz na miejscu od razu po wyburzeniu budynku, aby użyć go do budowy nowego obiektu. Dzięki temu można ograniczyć koszty wywozu gruzu i transportu surowca, który będzie potrzebny na budowę.